Педиатрични урологични насоки за деца и младежи със спина бифида

Новите педиатрични урологични насоки за деца и младежи със спина бифида на Европейската асоциация по урология са вече официално публикувани!

Можете да ги изтеглите ТУК.

Засега са достъпни само на английски език.

 

 

Този документ е резултат от съвместните усилия на Международната федерация за спина бифида и хидроцефалия (IF), Европейската асоциация по урология (EAU), Европейското дружество по детска урология (ESPU) и европейските референтни мрежи ERN eUROGEN, ERN ITHACA и ERN ERKNet. Насоките представляват уникално сътрудничество, в което активно участваха хора със спина бифида и хидроцефалия и техните семейства – включително от България.

Основни акценти от насоките:

✅ Ранно идентифициране на урологични усложнения, включително неврогенен пикочен мехур и дисфункция на изпразването.

✅ Стандартизирани протоколи за оценка, включително уродинамични изследвания, образна диагностика и мониторинг на пикочните пътища.

✅ Всеобхватни стратегии за управление, насочени към предотвратяване на бъбречни усложнения и подобряване на функцията на пикочния мехур.

✅ Препоръки за дългосрочно наблюдение с цел оптимизиране на урологичните резултати в юношеска възраст и зрелостта.

 

 

Сдружение „Спина бифида и хидроцефалия – България“ призовава медицинските специалисти да приемат и прилагат принципите, заложени в тези нови насоки, защото:

 

Здравето е ключ към приобщаването!

 

Липсата на адекватен достъп до мултидисциплинарни грижи оказва сериозно въздействие върху благосъстоянието на хората със спина бифида и техните семейства. Насърчаването на равнопоставеността в здравеопазването не само подобрява качеството на живот, но и улеснява по-широкото включване и участие на хората с увреждания в обществото. Също така е важно да се подчертае, че мултидисциплинарната грижа е от решаващо значение не само за децата, но и за всички възрастови групи. В много случаи интегрираните мултидисциплинарни услуги са достъпни само за деца, като се пренебрегва критичният преход от детството и юношеството към зрелостта.

Необходимо е осигуряване на последователна и качествена грижа през целия живот.

Категория: